מירי רגב, בואי תעבדי תפעלי למען נשים חזקות. אנחנו צריכות אותך איתנו
מירי רגב, בואי תעבדי תפעלי למען נשים חזקות. אנחנו צריכות אותך איתנו

“התחום הכי לא שיוויוני בחברה הוא תחום העוצמה: חלוקת הכוח, בין אם בפוליטיקה ובין אם בתפקידי מרובי כוח במשק”. אנחנו צריכות מישהו עם כוח כדי לשנות את המצב. כפי שנראה נכון להיום בממשלת ישראל, רק לשרה מירי רגב יש את הכוח לשנות.

מצב מעמדן של נשים בתפקידי ניהול בכירים בישראל רחוק מלהיות שוויוני או הוגן.

נשים יקרות, אמהות יקרות, אבות יקרים, אני רואה כמה אתם גאים בבנות שלכם, כמה כולכם בטוחים שהן ממש מוכשרות. שיהיה ברור שאם לא נעשה משהו היום, הבנות שלכן יהפכו להיות כלום ושום דבר. סליחה, סליחה, רובן יהפכן להיות כלום ושום דבר. היום צריך לעשות מעשה. גברים, אבות, בוסים, יזמים, מעסיקים, אתם צריכים לפעול ומהר, אחרת לבנות שלכם לא יהיה מקום בעולם העבודה, היזמות, האקדמיה והרפואה. המצב רע. המצב שחור. 6 מנכ”ליות מתוך 100 מנכ”לים? משהו כאן רע, רע מאוד וכולנו אחראים לזה.

מהיום כולכם פועלים לקידום נשים חזקות ואם אתם לא יודעים איך, תשאלו אותי.

אתמול בערב, בד בבד עם הופעת הכותרות בעקבות הראיון של שרת התרבות והספורט מירי רגב ב”את”, פורסמו על ידי גלובס תוצאות המחקר (דו”ח קטליסט של שדולת הנשים ושטראוס) הבודק נוכחות נשית בקרב 100 החברות המובילות בבורסת תל-אביב. הנה עיקרי הממצאים :

יש רק 6 מנכ”ליות מתוך 100 מנכ”לים – מזכירה מדובר ב 100 החברות המובילות של ת”א 100. רושמת את שמן כי הן דוגמא ומופת לנשים שעשו את זה ומהוות מודל לכולנו:

סיגי איתן מנכ”ל נכסים ובניין, סטלה הנדלר מנכ”לית בזק, לימור גנות מנכ”לית הרבוע הכחול, רקפת רוסק עמינח מנכ”לית בנק לאומי, לילך אשר טופילסקי מנכ”לית בנק דיסקונט, סמדר ברבר צדיק, מנכ”לית הבנק הבינלאומי.

יש רק 3 יו”ר דירקטוריונים נשים מבין 100 יו”רים של 100 חברות. ואלו הן:

עופרה שטראוס – בעלים ויו”ר של קבוצת שטראוס, ליאורה עופר בעלים ויו”ר של קבוצת עופר, דנה עזריאלי בעלים ויו”ר של קבוצת עזריאלי.

בודאי שמתם לב למשותף לכל היו”ריות. גברים ונשים, נשים וגברים המצב רע! המחקר הזה נערך זו השנה החמישית ונותן תמונה מדוייקת ועדכנית של מעמד הנשים בתפקידים מובילים במשק ומאפשר השוואה למדינות אחרות.

ומה קורה בת”א 100 – 100 החברות הציבוריות הכי חזקות בישראל?

הנהלה בכירה – המצב עלוב, להלן הנתונים:

ב-20 חברות (מתוך 100) יש אפס נשים-אפס נשים-בהנהלת החברה.

רק ב-10 חברות יש 40% נשים בהנהלה הבכירה (לעומת 14 חברות ב 2012)

יש שתי אפשרויות לשנות את המצב: כסף צרכני או רגולציה. הכסף שלנו תלוי בנו, הרגולציה בממשלה שכה רחוקה מאיתנו. מכיוון שרק כסף יעשה את העבודה צריך להחליט שנשים מחרימות חברות עם 0 נשים! מכיוון שרק כסף יעשה את העבודה צריך להחליט שנשים וגברים מחרימים חברות עם פחות מ 50% נשים בהנהלה.

חברות דירקטוריון – המצב רע מאוד וללא שינוי ב 5 השנים האחרונות:

ב 61 חברות יש אישה אחת בלבד בדירקטוריון (מכוח החוק כמובן). הפירוש המיידי הוא: האישה מהווה עלה תאנה. לדעתי, לנשים אסור להסכים להיות נשים יחידות בדירקטוריונים. אסור!

להלן כמה ציטוטים חשובים שמדליקים אורות אדומים:

“הבעיה היא שמינוי דירקטוריונים נעשה בשיטת חבר מביא חבר. ברוב הדירקטוריונים שולטים גברים והם מביאים את החברים שלהם. לכן, מאוד קשה להיכנס לדירקטוריונים אם אין לך את הקשרים המתאימים, ועל אחת כמה וכמה זה קשה לנשים”, אומרת שלי זיכלינסקי, מנכ”לית איגוד הדירקטורים בישראל.

בכל הקשור לקשרים אישיים, הנתונים מוכיחים כי “דם סמיך יותר ממים”. כך למשל הדירקטורית היחידה בפרוטרום נשואה ליו”ר הדירקטוריון; בכלכלית ירושלים ובמבני תעשיה מכהנת כדירקטורית, שהיא בתו של בעל השליטה אליעזר פישמן. ובקבוצת דלק ובדלק קידוחים מכהנת כדירקטורית, בתו של בעל השליטה יצחק תשובה.

מזל שלכל בעלי החברות יש גם בנות ..מזל גדול

ד”ר מיכל סלע, מנהלת שדולת הנשים בישראל: ”המכסה האידיאלית היא כמובן 50% אשה אחת שיושבת בדירקטוריון שכולו גברי לא באמת מצליחה לשנות. אם היא חושבת אחרת מכולם, קשה להעז להגיד זאת. כדי לעשות השפעה מגדרית צריך מסה קריטית של לפחות 15%, ולכן לדעתי כרגע צריך לעלות לשיעור זה של נשים כרף מינימום”.

חבל שלבעלי החברות אין 100% בנות.
להלן העקרונות העיקריים שיובילו לשיוויון מגדרי :(ד”ר מיכל סלע וד”ר הגר צמרת-קרצר)

1. ההכרה בתרומתן של נשים לגיוון נקודות המבט הארגוניות בכל דרגי הניהול
2. איזון בית עבודה. ארגון שבו קיימת מדיניות למטרת איזון בית עבודה, גם מתוך הצורך בחיי פנאי, יהיה כר פורה לשיוויון.
3. עידוד קידום פנימי של נשים.
4. הסרת חסמים להתקדמות נשים לתפקידים בכירים.
חברה שרוצה לשנות את המצב צריכה לעשות צעדים אקטיביסטים.

ההתערבות מלמעלה הכרחית.

השרה מירי רגב כבר אמרתי? אנחנו צריכות אותך. למה אותך? כי את משמיעה קול ואת רוצה ליצור נוכחות. מזמינות אותך לעבוד נכון איתנו. למה איתנו? כי אנחנו -51% מהאוכלוסיה ומי יודע – אולי באמת תהיי ראשת הממשלה הבאה.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *
    ליצירת קשר ולהזמנת הרצאה, מלאו את הפרטים הבאים ואחזור אליכם


    Skip to content
    Powered by SPRING VALLEY
    להזמנת הרצאה